Zöld fogadalmak karácsonyra

Fotó: Pixabay

Tetszetős „Boldog Karácsonyt” bögre egy baráttól, egy ing a nagynénitől.  Csomagolópapírcafatok szerte-széjjel a fa körül, miközben a Hull a pelyhest énekli a család.

Ismerős képek, ugye? Minden évben kapunk ajándékba olyan tárgyakat, amelyeket utána nem használunk, és sajnos a polcon vagy a szekrényben porosodnak évekig. Felmérések szerint csak minden 10. európai emlékszik arra, hogy előző évben milyen ajándékokat kapott.  És mindezért hány és hány kabátban izzadós, hosszú órát töltünk a plázákban, boltokban?  És nemcsak a mi erőfeszítéseink vesznek így kárba, hanem az egyes tárgyakhoz használt alapanyag, az előállításhoz, szállításhoz felhasznált energia és nyersanyag is.

Például egy darab pamut póló előállításához 2700 liter víz szükséges. Továbbá, az elkészített termék szállítása a forgalmazási helyekre óriási környezetkárosító hatással jár – gondoljunk csak a légi- vagy közúti teherszállításból fakadó kibocsátásokra.

Tudatos csomagolás és díszítés

Ha kevesebb tárgyi dolgot ajándékozunk, kevesebb csomagolásra is lesz szükség, így – biztos, ami biztos alapon – nem veszünk 3x annyi csomagolópapírt, mint amire szükség lenne. Ezt nem csak a pénztárcánk, hanem a környezet is meghálálja. Ha mégis a csomagolás mellett döntenénk, többször felhasználható ajándékzacskót is választhatunk, biztos lapul néhány a lakásban arra várva, hogy újra használjuk. Kreatív ötletként kendőbe is csomagolhatunk a Furoshiki japán módszerrel. Sőt, itt egy szép kendő még az ajándék része is lehet!

A karácsonyi dekoráció terén is érdemes elmozdulni a fenntarthatóbb irányba. Ahelyett, hogy minden évben újabb és újabb adagot veszünk, használjuk újra a korábbi évekről maradt díszeket, anyagokat! Igazán karácsonyi hangulatot lehet teremteni égősorok segítségével, válasszuk ezekből az újratölthető, LED-es változatokat!

Ne menjen kárba a megvásárolt alapanyag és a megfőzött étel!

Töltött káposztából és beigliből sosem elég, de sokszor esünk túlzásokba. Az ételpazarlás elkerüléséhez érdemes csak annyit főzni, amennyit meg is tudunk enni. Ha ezt mégsem sikerült megvalósítanunk, a hűtőbe téve másnap vagy harmadnap is ehetünk belőle ebédre vagy akár le is fagyaszthatjuk, hogy még hetekig élvezhessük a karácsonyi ízeket. Ha van idősebb, magára maradt szomszéd, kedves ötlet lehet megosztani vele egy-egy adag számunkra már felesleges ételt.

Már az alapanyagok vásárlásakor is lehetünk tudatosak: próbáljuk meg csak azt megvenni, amire tényleg szükségünk van, és annyit, amennyi az előző évek tapasztalatai alapján elegendő lesz az ételek elkészítéséhez. Érdemes bevásárlólistát írni, hogy mit is kell vásárolnunk. Vigyázzunk arra, hogy ne romoljanak meg a vásárolt termékek, ehhez fontos a megfelelő tárolás a csomagoláson található instrukciók alapján. Érdemes tájékozódnunk a „minőségét megőrzi” és a „szavatossági idő” jelölések jelentéséről is, mielőtt kidobnánk az ételeket. Emellett, amennyiben tehetjük, fontoljuk meg a csomagolásmentes vásárlás lehetőségét is.

Tegyünk fogadalmakat közösen, varázsoljuk igazán zölddé az idei karácsonyt!

 

Facebook Kommentek