Müpa: Los Orangutanes Historia de la Cumbia

Fotó: Müpa

A Kelet-Közép-Európában is unikumnak számító, tíztagú latin-amerikai cumbia zenekar, a Los Orangutanes 2016 decemberében debütált Budapesten. Az együttest többek közt az Anselmo Crew, az Irie Maffia, a Besh o droM, a Ladánybene 27, a Zuboly, és a Manaky magyar, perui és uruguayi zenészei alkotják.

Ez alkalommal grandiózus fúvós szekcióval kiegészülve lépnek a Müpa színpadára. A cumbia eredetileg kolumbiai zenei műfaj, amely közép- és dél-amerikai hódító útját követően átterjedt a többi kontinensre, s néhány magyar zenészt is megfertőzött. Így született meg a magyar cumbia, melynek első képviselője a Los Orangutanes. A zenekart a tagok e műfaj iránti rajongása hívta életre.

Az „őscumbiát” ütőhangszerekkel és furulyákkal játszották. Egy legenda szerint a 20. század elején egy Argentínába tartó, tangóharmonikákat szállító teherhajó elsüllyedt a kolumbiai partoknál, s a víz sok hangszert kimosott a partra. A helyiek összeszedték és használni kezdték őket, s olyannyira megszerették, hogy a tangóharmonika később a műfaj egyik fő hangszere lett. A negyvenes években a tradicionális hangszereket a kor divatos bigband-hangzása váltotta fel, s a lemezfelvételeknek köszönhetően a cumbia ez egész világon elterjedt. Azóta mindenki hozzátett egy kicsit saját kultúrájából, s ma már létezik mulatós, gengszter-, hipszter-, electro-, tradicionális és dubverziója is.

 

(Müpa)

Facebook Kommentek