Dohányzás fiatalkorban

Minden évben május 31-én tartják a Dohányzásmentes Világnapot, amely alkalmat ad arra, hogy újra és újra felhívjuk a figyelmet a dohányzással kapcsolatos kockázatokra, a megelőzés lehetőségére.

 Magyarországon a lakosság csaknem egyharmada dohányzik, ezzel rendkívül súlyos egészségügyi kockázatnak teszik ki magukat. A dohányzás világszerte vezető halálok – a légúti megbetegedések és a szív- és érrendszeri megbetegedések nagy része is a dohányzás számlájára írható. A dohányzás mindenki számára fenyegetést jelent, több szempontból is: az egészségkárosító hatása mellett konzerválja a szegényebb rétegek anyagi lemaradását, és a környezetet nagy mértékben terheli – áll a közleményben.

A világon évente több mint 7 millió ember hal meg a dohányzás következtében, és a dohányzás miatti egészségügyi ráfordítások és a termelékenység csökkenése komoly gátja a fejlődésnek. Ha egy közösség fontos értéknek tartja a fenntartható jövőt, akkor küzdenie kell a dohányzás ellen.

 

Dohányzás fiatalkorban

Fontos tudni, hogy minél korábban kezdi valaki a dohányzást, annál jobban érvényesülnek a dohányzás káros hatásai. Ráadásul, fiatalabb korban a nikotin hamarabb kialakítja a függőséget, nagyobb az esély arra, hogy a fiatal rendszeres dohányzóvá válik, és a leszokás is nehezebb.

Sok kamasz számára a cigaretta a felnőtté válás egyik állomása, a gyerekkortól való elszakadás jelképe. Ebben a korban nemcsak a dohányzó kortársak mutatnak könnyen követhető rossz példát, hanem a fiatalok esetleg dohányzó szülei is. Szerencsére a fedett közösségi helyeken – éttermek, szórakozóhelyek – már évek óta tilos a dohányzás. De a nyár és a jó idő megérkeztével a dohányzás szempontjából romlik a helyzet: a kerthelyiségekben, teraszokon már lehet cigizni, csakúgy, mint az egymást érő fesztiválokon.

Ugyancsak veszélyes a vizsgák, a megmérettetések időszaka. Egy fiatalnak lényegesen kisebb gyakorlata van a stressz kezelésében, az időbeosztásban sincs kellő tapasztalata, így amikor szorult helyzetbe kerül és az asztalán tornyosulnak a tanulnivalók, különösen jól jöhet a megkönnyebbülésnek az az illúziója, amit a cigarettázás képes adni. Ebben az időszakban különösen fontos, hogy a szülők, idősebb ismerősök gyakrabban kérdezzenek rá a fiataloknál a cigarettára, és beszéljenek velük a káros hatásokról, és arról, hogy valójában semmilyen pozitív hozadéka nincs a dohányzásnak.

Általában alkalmanként egy-két szállal kezdődik a dohányzó karrierje. Ilyen alkalom lehet egy dolgozat vagy egy vizsga, vagy társasági összejövetel. De a kis mennyiséget sem szabad bagatellizálni: minden egyes elszívott cigaretta növeli a függőség kialakulásának esélyét.

 

 

Forrás: VKN

 

Facebook Kommentek